Přerušovaný půst neboli Intermittent Fasting
Přerušovaný půst, známý také jako Intermittent fasting nebo zkráceně IF je poměrně nové „šílenství“. Lidé ho používají jako doplněk ke svému hubnutí a celkové změně životního stylu a stravovacích návyků.
A o čem je vlastně přerušovaný půst? O správném načasování příjmu potravy, které může mít dlouhodobé výhody.
Protože existuje několik interpretací, jak správně půst držet, vysvětlíme si níže, jak to tedy vlastně je.
Na naší low carb a keto cestě je důležité vědět, že nejen to, že budeme dodržovat správný poměr makroživin, nás dovede k úspěchu. Kdy jíte, jak často jíte a kolik toho sníte, má také velký vliv na vaše zdraví.
Pokud jste se dostali do stádia, že se s vaším hubnutím nic neděje, tzv. stojíte na místě, nebo teprve o ketodietě přemýšlíte, tenhle článek vás provede způsobem, jak ztratit více tuku a navýšit energii.
Přerušovaný půst – druhy
- Vynechání jídla – to je asi nejjednodušší způsob jak držet přerušovaný půst. Většina lidí vynechává snídani, ale můžete v podstatě vynechat jakékoliv jídlo. Potřebné a nutné kalorie a makroživiny pak „naženete“ ve zbývajících jídlech.
- Okna na jídlo – také hojně využívaný způsob. Na jídlo si uděláte okno, v průběhu kterého budete moct jíst. Nejběžnější je rozmezí 4-8 hodinové okno. Zbytek dne držíte půst.
- 24-48 čistící půst – V tomto případě jste bez jídla 1-2 dny, během kterých se organismus pročistí.
Není vhodné držet půst delší než 48 hodin, protože pak už dochází ke zpomalení metabolismu a úbytku svalové hmoty.
Jak to funguje v praxi?
Co se vynechání jídla týče, to je asi každému jasné. Prostě si nedáte buď snídani, oběd nebo večeři. Pokud vás zaujal druhý způsob, níže jsou příklady, jak na to.
Příklad 1. Dejme tomu, že jsem se rozhodla, že budu dodržovat 16/8, tedy že budu 16 hodin držet půst a 8 jíst. Pak to bude vypadat asi takto: Večer v 17.30 si dám večeři (abych měla v 18 už snězeno), další jídlo si pak můžu dát až druhý den v 10 hod dopoledne. Pak třeba ve 13 oběd a zase v 17.30 večeři. A tak se to opakuje každý den.
V podstatě během toho okna nemusím jíst jen 2 jídla, můžu si to rozdělit na několik jídel, abych dodržela kalorie a makroživiny.
Příklad 2. V druhém případě jsem se rozhodla pro okno 20/4, tedy že budu 20 hodin držet půst a udělám si na jídlo 4 hodinové okno. Bude to vypadat takto: Večeři si dám v 17.30 (abych měla už v 18 snězeno), další jídlo si pak můžu dát až ve 14 hodin druhý den. A poslední jídlo si dám zase v 17.30.
Opět platí, že to nemusí být pouze 2 jídla. Ve své podstatě si můžu na 4 hodiny sednout a jíst 🙂 (nepřekročím ale kalorie a makra)
Hlavní rozdíl mezi vynecháním jídla a oknem na jídlo je ten, že první způsob upřednostní většinou ti, kdo jsou zvyklí pravidelně jíst (polední pauza na oběd v práci apod.). Zatímco druhá možnost bude spíše vyhoovat těm, kteří nemají pevně daný čas, kdy musí jíst.
Zkuste to.
Pokud si říkáte, že tak dlouho bez jídla nevydržíte, začněte třeba jen na 12 hodinovém půstu. Většinou si to člověk nedokáže představit v číslech.
Ale když si vezmete, že byste si dali večeři v 17.30 a snídali až po 12 hodinách, tedy v 5.30 ráno, tak to tak možná už děláte a ani o tom nevíte 🙂 . A postupně můžete po hoďkách přidávat, snídaně až v 6.30, pak v 7.30 atd. Tělo je fantastický stroj a rychle se přizpůsobí 😉 .